Obsah fóra OSTROSTŘELCI KORUNY ČESKÉ OSTROSTŘELCI KORUNY ČESKÉ
Věnováno sborům a veřejnosti
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Uniformy a výzbroj chomutovského ostrostřeleckého sboru

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra OSTROSTŘELCI KORUNY ČESKÉ -> Chomutovská ostrostřelecká společnost
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Chouan
Site Admin


Založen: 27.3.2007
Příspěvky: 11
Bydliště: Most/Chomutov

PříspěvekZaslal: út březen 27, 2007 1:02 pm    Předmět: Uniformy a výzbroj chomutovského ostrostřeleckého sboru Citovat

Druhá polovina 19. století je obdobím posledního velkého rozkvětu střeleckých spolků. K jejich renesanci dochází hlavně v šedesátých letech společně z vytvořením Německého a Rakouského střeleckého spolku.
Poté co v roce 1848 splynuli měšťanské sbory s národními gardami, byli s nimi v roce 1850 zrušeny. Dne 22. 8 1851 vydal císař František Josef I. patent jímž povolil opětovné zřízení měšťanských ozbrojených sborů. Ty pak většinou navázaly na své předchozí tradice. Rozvoj těchto sborů poté umocnil spolkoví zákon z 15. listopadu 1867, který stanovil právní podklad pro jejich plnohodnotné fungování v rakouské společnosti. V roce 1886 dochází k reformě rakousko-uherské armády a městské ozbrojené sbory jsou začleněny pod rakouskou zeměbranu. Ta poté sjednotila základní výzbroj, hodnostní označení a uniformy těchto spolků. Podle tohoto posledního nařízení fungují ostrostřelci a oddíly městské pěchoty až do první světové války.
Pro období druhé poloviny 19. století a začátek století dvacátého máme, co se týká chomutovských ostrostřelců poměrně dobré ikonografické i písemné prameny. K jedněm z nejlepších z těchto pramenů jsou dvě fotografie ze začátku 20. století. První z nich pochází z roku 1913 a jedná se o hromadnou fotografii všech chomutovských ostrostřelců před branou vstupu na „Zemskou výstavu německého obyvatelstva Čech“ (Deutschböhmische Landesschau) která se v Chomutově konala právě v tomto roce. Druhá fotografie sice není přesně vročena, ale jedná se zřejmě o období těsně před začátkem první světové války.
Po nucené odmlce střeleckých spolků v roce 1850, se většina měšťanských sborů navrátila od úboru revolučních národních gard z roku 1848 zpět ke svým původním uniformám. Ty se až na menší změny udržely až do konce 70. let 19. století. Uniforma chomutovských městských ostrostřelců se stále skládala z černích dvourohých klobouků s chocholem a agafou s kokardou, jen se změnila jejich velikost. Tyto klobouky jsou v druhé polovině 19. století, na rozdíl od starších vysokých, nízké. Zelená kamizola a světle šedé patalony zůstávají stejné, podobně jako veškeré doplňky k uniformě.
Na rozdíl od uniforem se výzbroj v druhé polovině 19. století několikráte výrazně mění. Za prvé je to přechod od pušek křesadlových k perkusnímu systému Augustin a Lorenz, podruhé k puškám zadovním s jednotným nábojem systému Wänzel a Werndl. U pušek perkusních se typově jednalo o stejný druh pušky, tedy o mysliveckou karabinu neboli štuc. Zavádění perkusních pušek staršího systému Augustin je zřejmě u městských ozbrojených sborů záležitost až padesátých let 19. století, kdy rakouská armáda začíná nahrazovat pušky Augustin novějším systémem Lorenz. Tyto vyřazené pušky se pak dostávají do výzbroje městských ostrostřelců. Stejné je to i u pušky Lorenz, která byla po roce 1866 nahrazována v armádě zadovkami z jednotným nábojem systémů Werndl a Wänzel. Přesto se například perkusní puška systému Lorenz, vyhlášená svojí přesností udržuje jako terčovnice u střeleckých společností skoro až do konce 19. století.
Osmdesátá léta 19. století znamenala velkou změnu ve vzhledu uniforem chomutovských ostrostřelců. Zařazení měšťanských ozbrojených sborů do C. a K. domobrany přineslo sjednocení hodností a částečnou unifikaci v rámci celé podunajské monarchie. V Chomutově to znamenalo kompletní změnu celé uniformy. Místo zelené kamizoly a dvourohého klobouku s chocholem se objevuje nová černá uniforma z černou képi vojenského typu.Také tradiční šedé kalhoty jsou nahrazeny kalhotami černými. Celkově pak celá nová uniforma vyhlíží takto: Na hlavě mají prostí ostrostřelci a poddůstojníci sboru měkkou černou nízkou képi s kokardou na které je vyšit monogram panovníka (tzv. jablíčko) a s černým koženým podbradníkem nad štítkem čepice. Celkově je tato képi podobná starší vojenské důstojnické čapce z 60. až 80. let 19. století či rakouské čapce policejní z konce 19. a začátku 20. století. Důstojnická čapka pak odpovídá vzorové vojenské důstojnické képi. Je celkově vyšší, tvrdá se svislým zlatým prýmkem a zlatě lemovanou kokardou. Černá blůza se zeleně lemováním má jednu řadu šesti „zlatých“ či „stříbrných“ knoflíků (u prostých myslivců s úzkými černými nárameníky s jedním knoflíkem). Poddůstojníci a mužstvo měly manžety a límce tmavě zelené s hodnostním označením. Důstojnická varianta je stejná, jen výložky jsou u nižších důstojníků červené, u vyšších červeno-zlaté nebo červeno-stříbrné, stejně tak manžety na rukávech blůzy. U prostých myslivců a poddůstojníků je blůza přepásána černým opaskem s černou patrontaškou mysliveckého typu, která je na krycí chlopni opatřená mosaznou garnituru v podobě rakouského státního či chomutovského městského znaku. Důstojníci měli blůzu přepásanou úzkou šerpou v rakouských národních barvách (černá a zlatá), stejnou jako u armádních, četnických či policejních důstojníků. Celkově se blůza vzhledově podobala blůze důstojníků rakouské státní policie či četnictva, od služebních uniforem se lišila jen jednou řadou knoflíků namísto dvou. Kalhoty jsou černé barvy bez viditelných lampas, to však může bát způsobeno i špatnou kvalitou dobové fotografie. Uniformu doplňovala nízká černá šněrovací obuv.
Konec 19. století znamená jednu z největších změn ve výzbroji městských ostrostřeleckých jednotek. Tato změna spočívala v zavedení zezadu nabíjených pušek – zadovek s jednotným nábojem. Jednalo se o transformované perkusní pušky systému Lorenz na zadovky systému Wänzl. Ty však ve výzbroji ostrostřeleckých jednotek, až na výjimky, dlouho nevydržely. Překotný zbrojní vývoj si v armádě rakousko – uherské monarchie vyžádal od roku 1867 trojí přezbrojení. Vyřazené typy pušek se z větší části dostávaly právě do výzbroje městských ostrostřeleckých sborů. Dalším z důvodů přezbrojení byla reorganizace rakouské armády, v rámci které byly v roce 1886 zařazeny měšťanské sbory pro případ války do C. a K. domobrany. Sborům byl předepsán jednotný stejnokroj a hodnostní označení a od armády dostaly jednotné pušky. Jednalo se právě o pušky systému Wänzel.
Na konci osmdesátých a začátku devadesátých let 19. století byla v rakouské armádě zaváděna na svoji dobu velice moderní opakovací puška systému Manlicher a začalo postupné vyřazování jednorané zadovky systému Werndl, která sloužila v rakouské armádě pouhých deset let. Tato velice spolehlivá a přesná puška vynikající konstrukce, tvořila až do první světové války hlavní výzbroj městských ostrostřeleckých jednotek. Kromě klasické „pěchotní a myslivecké pušky“ Werndl, vzor 1867, to byla hlavně zkrácená „puška pro ozbrojené měšťanské sbory“, vzor 1873/77. Tato puška systému Werndl vnikla v roce 1886 transformováním starších pušek Werndl s hlavní pro novou opakovačku Manlicher. Puška se kompletovala s bodáky pro pušky Mannlicher, vzor 1886. Podle dochované fotografie z roku 1913 však neměli chomutovští ostrostřelci ve výzbroji tento typ pušky určený pro městské sbory, ale dlouhou pěchotní a mysliveckou pušku Werndl M 1867. To, že nebyli vyzbrojeni novou puškou určenou pro měšťanské sbory, zřejmě způsobilo malé množství vyrobených kusů této zbraně, necelých 5000.
Mezi chladnými zbraněmi dominuje hlavně důstojnická šavle, vzor 1861. Ta byla v rakouské armádě používána v různých modifikacích až do konce první světové války. Její využití u měšťanských sborů bylo unifikováno v roce 1886 začleněním měšťanských sborů do rakousko-uherské zeměbrany. Její nošení u důstojníků chomutovských ostrostřelců je velmi dobře doloženo díky fotografiím ze začátku 20. století. Šavle byla u důstojníků opatřena černozlatým portepé. Jak je z fotografií patrné, ani na konci 19. a začátku 20. století nezařadili městští střelci do své výzbroje bajonety jako chladnou poboční zbraň a to ani poté, co, díky unifikaci výzbroje z roku 1886, přišli chomutovští ostrostřelci u prostých myslivců o poboční šavle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kurt
Site Admin


Založen: 27.3.2007
Příspěvky: 154
Bydliště: Březenec 232 Jirkov 431 11

PříspěvekZaslal: út březen 27, 2007 6:17 pm    Předmět: Super Citovat

To je ono..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra OSTROSTŘELCI KORUNY ČESKÉ -> Chomutovská ostrostřelecká společnost Časy uváděny v GMT
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com